ترمووود فنلاندی" /> ترموود" /> چوب ترمووود " /> چوب نما" /> ترمووود نما" /> ترمووود محصولات ترموود" />
بروبالا

GFRC نمای ساختمان با قابلیت های نا محدود

GFRC نمای ساختمان با قابلیت های نا محدود

نما ساختمان

            تاریخچه GFRC از دهه شصت میلادی انجمن PCI (انجمن پیش ساخته های بنتی کانادا) برای ساخت قطعات نمای ساختمان شیوه جدیدی را در پیش گرفتند که آن استفاده از الیاف شیشه در بتن به جای فولاد در قطعات پیش ساخته نما بود.

            یکی از عوامل موثر در انتخاب بتن های الیافی برای قطعات نمای ساختمان را می توان اینگونه یاد کرد که بزرگ ترین ضعف بتن معمولی تردی و شکنندگی آن می باشد.

 

            در قطعات پیش ساخته ساختمانی از بتن معمولی استفاده می شود، معمولاً به هنگام حمل و نقل نصب قطعات، تعداد قابل توجهی از آنها به علت همین نطقه ضعف شکسته شده غیرقابل استفاده می گردند و به منظور کاهش ضعف شکستگی و تردی بتن، در چند دهه اخیر استفاده از الیاف شیشه و پلی پروپیلن و الیاف فولادی و سایر الیاف های مجاز به جای آرماتورهای فولادی متداول شده است. استفاده از الیاف ها در بتن، ضعف شکنندگی بتن ها پیش ساخته را به صورت چشمگیری بهبود بخشیده و درصد قطعات شکسته شده را به نحو قابل ملاحظه ایی کاهش داده است.

 نما ساختمان

            عامل مهم بعدی در انتخاب بتن های الیافی، وزن قطعات پیش ساخته می باشد، به طوری که هر چقدر وزن بتن به کار رفته در ساخت قطعات کمتری باشد می توان آن را آسان تر جا به جا نمود و یا اینکه قطعات بزرگ تری را با وزن کمتر ساخت و با سهولت جا به جا نمود. مقاومت بتن های پیش ساخته با الیاف (عمل آوری شده مناسب در کارخانه) به نسبت وزن آن ها بسیار بیشتر از بتن های معمولی بوده و می توان از قطعات با وزن های کمتر از یک سوم و حتی تا یک ششم وزن قطعات مشابه بتنی باشد استفاده نمود.

 نما ساختمان

            برای ساخت قطعات GFRC از دو روش پیش مخلوط (Premix) و روش پاششی(Spray) استفاده می شود، در روش پیش مخلوط مواد مورد نیاز با یکدیگر ترکیب شده و به سه صورت: ریخته گری ثقلی، تزریق تحت فشار، و پرسی مواد قالب گیری می گردد و بیشتر برای قطعات تزیینی سه بعدی بسته به نوع کار و محدودیت های اجرایی انتخاب می گردند، در روش پاششی تحت فشار امکان ساخت قطعات در اندازه ها و شکل های ضخامت ها و نماهای مختلف که یک طرف آن ها مد نظر باشد و محدودیت سه بعدی نداشته باشند و به سازه اصلی نصب گردد، وجود دارد. این امکان و روش های متفاوت برای تولید قطعات مختلف باعث میشود که طراح بتواند با انعطاف و خلاقیت بیشتری به طراحی بپردازد و قادر به ایجاد آثاری بسیار متنوع و زیبا گردد.

ساخت قطعات اصلی اولیه

            توسط قالب های ساخته شده از GRF، نمونه های اولیه ساخته و در محل نصب می گردد تا از لحاظ نحوه نصب، شکل، اندازه، رنگ و طرح مورد بررسی قرار گیرند.

نما ساختمان

 

طرح شکل ظاهری

            با توجه به خواست طراح، برای شکل ظاهری نما، نمونه ها با دانه بندی و رنگ مشخص ساخته می شود و سطح بیرونی آن توسط مواد شیمیایی یا بصورت فیزیکی پرداخت می شود، پس از تأیید شکل ظاهری و ابعاد، تولید انبوه آغاز می گردد.

 

مزایای و محاسن استفاده از GFRC

            از عمده دلایل انتخاب این نوع بتن برای قطعات نما عبارتند از: مقاومت، سبکی، عمل آوری دقیق، تنوع در انتخاب اشکال مختلف نما، عدم محدودیت طراح در انتخاب شکل و جنس نما، امکان اجرا در تمام سطوح(افقی – قائم – زیر سقف)، کیفیت کیفیت سطوح تمام شده ، دوام در برابر عوامل جوی، امکان استفاده از طرح های تزئینی، ظرفیت، زیبایی، حداقل نیاز به داربست جهت نصب، حداکثر ایمنی نصب در نمای ساختمان های بلند مرتبه و نهایتاً سهولت و سرعت در نصب می باشد.

 نما ساختمان

در دنیای صنعت ساختمان در کشورهای پیشرفته دنیا استفاده از سیمانکاری سنتی منسوخ گشته است و کلاً در نما ساختمان از طعات پیش ساخته استفاده می گردد علی الخصوص در مورد ساختمان های بلند مرتبه و ساختمان هایی که دراری اشکال هندسی پیچیده و یا هنری باشند. استفاده از صتنعتی سازی فطعات به روش GFRC به کمک طراحان و مهندسان و سازندگان دست اندرکار ساخت این بناها آمده و هیچ ساختمانی به صورت سنتی ساخته نمیشود.

 GFRC نمای ساختمان با قابلیت های نا محدود

 

             

 

  • ترمووود
  • ترمووود