ترمووود فنلاندی" /> ترموود" /> چوب ترمووود " /> چوب نما" /> ترمووود نما" /> ترمووود محصولات ترموود" />
بروبالا

فرآیند رنگ چوب

فرآیند رنگ چوب

          انسان از قدیم الایام علاقه زیادی به استفاده از چوب در محیط زندگی خویش نشان می داده است این علاقه را می توان نشانه تمایل ذاتی ما به طبیعت و محصولات طبیعی دانست از اینروست که انتخاب رنگ مناسب نه تنها از لحاظ فنی بلکه از جهت المانهای زیبایی شناختی نیز اهمیت بسزایی دارد.
       چوب ترمووود به علت فرآوری حرارتی که تحت آن قرار می گیرند به خودی خود دارای رنگ های جذابی می باشند اما طبق توصیه های کارخانه سازنده برای مقاوم شدن در برابر اشعه UV و دوام زیبایی و هماهنگی بیشتر با نمای ساختمان استفاده از رنگ مناسب چوب ترموود الزامی می باشد.
          در انتخاب رنگ مناسب چوب ترمووود قبل هر چیز می بایست استانداردها و مشخصات فنی ارائه شده توسط شرکت سازنده و تطابق آن با استاندارد های زیست محیطی محل استفاده توجه نمود پس از آن نکات فنی که شرکت سازنده در مورد اعمال رنگ ارائه نموده می بایست مورد توجه قرار گیرد.
          در دستورالعمل زیر نکات کلی در مورد اعمال رنگ بر روی چوب ترمووود به اختصار آورده شده است این نکات در مورد کلیه رنگ های پایه آب (Water based) و پایه روغن (oil based) مخصوص حفاظت از چوب ترمووود (thermo wood) کاربردی می باشد.
شرایط کلی محیط جهت رنگ آمیزی
محیطی که در آن رنگ کاری صورت می گیرد می بایست عاری از هر گونه گرد و غبار و ذرات معلق باشد گرد و غبار باعث کدر شدن چوب ترمووود و در نهایت پایین آمدن کیفیت رنگ می گردد.
انجام عملیات رنگ آمیزی بهتر است در شرایط متعادل حرارتی و رطوبتی انجام گردد، رنگ آمیزی در هوای خیلی گرم یا خیلی سرد نتیجه مطلوبی برای چوب ترمووود در بر نخواهد داشت.
در راستای حفظ سلامت پرسنل مکانی که در آن عملیات رنگ آمیزی انجام می گیرد حتماً بایستی دارای تهویه مناسب باشد.
آماده نمودن سطح چوب ترمووود جهت اعمال رنگ
سطح چوب مورد نظر بایستی عاری از هر گونه گرد و غبار و لک و چربی باشد.
در صورتی که چوب برای اولین بار تحت رنگ آمیزی قرار گرفته است می توان جهت جذب بهتر و یکدست شدن سطح از سمباده شماره 280 استفاده کرد (در صورت تمایل می توان از سمباده با شماره کمتر - زبرتر - مانند 220 یا کمتر نیز استفاده نمود)
استفاده از رنگ مخصوص چوب ترمووود روی چوب هایی که قبلاً بوسیله رنگ های پایه روغن مورد رنگ آمیزی واقع شده اند توصیه نمی شود.
*نکته مهم در مورد سمباده زنی روی چوب ترموود این است که عملیات سمباده زنی حتماًٌ در راستای الیاف چوب ترموود انجام گردد.
آماده نمودن رنگ جهت استفاده
قبل از مصرف رنگ بایستی کاملاً مخلوط شود و به صورت یکنواخت در آید بهترین روش برای مخلوط کردن رنگ خالی کردن مقداری از رنگ سپس محکم کردن درب قوطی تکان داده پیاپی قوطی می باشد در صورتی که رنگ مدت خیلی زیادی انبار شده باشد بهتر است قبل از انجام اینکار توسط وسیله مناسب مخلوط گردد.
جهت حصول بهترین نتیجه بهتر است رنگ با همان غلظت اولیه مورد استفاده قرار گیرد و تنها در صورت نیاز نسبت به رقیق کردن رنگ با حلال اقدام نمایید.
بهتر است رنگ را قبل از اعمال روی سطح مورد نظر از صافی عبور دهیم اینکار باعث یکدست شدن رنگ روی سطح کار می گردد در صورت استفاده از پیستوله نیز از گیر کردن ذرات درشت در پیستوله و از کار افتادگی آن جلوگیری می شود.
نحوه رنگ آمیزی سطح چوب ترمووود
برای رنگ آمیزی سطح چوب ترموود بهتر است مقدار کمی رنگ را به صورت یکنواخت در راستای الیاف چوب ترمووود  اعمال نمود باید توجه داشت حتماً لازم نیست ضخامت قابل توجهی از رنگ روی چوب ترموود باقی بماند.
میزان مطلوب رنگ زمانی است که تنها با حرکت مداوم قلم بر روی سطح چوب لایه ای بسیار کم ضخامت و درخشنده پس از حدود 10دقیقه خشک و مات گردد.
حتماً دقت شود که میزان یکنواختی از رنگ به همۀ سطح چوب ترموود برسد تا رنگ نهایی یکدست باشد.
بهترین زمان اعمال دست دوم رنگ پس از خشک شدن کامل (عمقی) رنگ می باشد معمولاً این زمان 24 ساعت پس از اعمال رنگ می باشد در محیط های گرم یا دارای تهویه مناسب این زمان تا 12ساعت نیز کاهش می یابد.
پولیش نهایی رنگ
در صورت نیاز به داشتن سطح کاملاًشفاف بر روی نما می توان سطح چوب ترموود را با سمباده شماره 2500 یا بالاتر تنها در جهت راستای الیاف چوب ترموود سمباده کرد، در صورت عدم دسترسی به سمباده می توان با پارچه های ضخیم کتان این کار را انجام داد.
زمان استفاده پولیش نیز حداقل 24ساعت پس از دست دوم رنگ کاری و خشک شدن کامل و عمقی چوب می باشد.
 
  • ترمووود
  • ترمووود